Zadar a jeho okolí, co vidět, co vidět

# Zadar a jeho okolí, co vidět, co vidět

Sjeverna dalmacija

Zadar

Pošalji svoj sadržaj

Komentář nebo Upgrade this article, napsat nový. Registrace není nutná

Přinášíme vám seznam nejznámějších památek a míst, které můžete navštívit, pokud jste v Zadaru nebo v okolní oblasti Severní Dalmácie nebo kde najít apartmány v Zadaru.
Roman Forum Zadar

V současnosti je Zadar zdoben mnoha budovami z různých období. Zajímavé je jistě římské fórum, které je dnes ještě docela zachováno, a díky historii bylo upgradováno na různé detaily z období, ve kterém město prošlo samo. Římské fórum v Zadaru je největší oblastí svého druhu na východní straně Jadranu. Zakladatelem fóra bylo první římské auto Augustin. Důkazem toho jsou dva nápisy z kamene pocházející z 3. století, kdy byla dokončena výstavba fóra. Povrchové fórum v Zadaru zaujímá plochu 90 × 45 metrů, ale časem se změnilo.

Rimski forum ZadarZadar - Národní náměstí Národní náměstí v Zadaru je zdobeno mnoha historickými budovami, mezi kterými je krásný kostel sv.

Předrománský kostel byl krásně zachován po dlouhou dobu své existence. Dnes zdobí část náměstí a obohacuje ji nabídkou - historickou i kulturní. Ve východní části náměstí byl Ghirardini palác postaven v románském stylu s balkonem renesančního stylu z 15. století.

Hello Sun Zadar - Kromě mnoha historických budov, zdí a starých přístavů se v nedávné době stal Zadar bohatší na moderní architekturu - pozdravy na slunce. Pozdravy na slunce je instalace architekta Nikola Bašić, který se nachází v přístavu Zadaru v kamenné dlažbě městského břehu.

Riva v Zadaru se stala turistickou atrakcí a je oblíbeným místem pro shromažďování pro mnoho hostů i pro hosty, kteří přicházejí do Zadaru. Pohled z břehu potěší všechno, co projde, zejména ve večerních hodinách, kdy slunce spadne, a světelné efekty začínají v instalaci.

Pozdrav SuncuKostel sv. Donata Zadar Tento kostel Zadaru je také známkou města a patří k nejslavnějším a nejvýznamnějším evropským předrománským kostelům.

Původně byla věnována Nejsvětější Trojici a od 15. století se současným jménem, pojmenovaným po zadarském biskupu Donatovi, který zahájil stavbu. Kostel má neobvyklý cylindrický tvar s dvojitým vnitřním prostorem, což je důvod, proč stojí s jeho originalitou a jedinečností. Některé vzory jsme nespojili se stavbou a jen některé z nich byly spojeny s křtitelstvím Carly Veliky nebo s kostelem sv. Vitalea v Ravenni. Je to pýcha a symbol Zadaru, s pozůstatky římského fóra v jeho základech, velkolepý z hlediska jeho doby výstavby. Dnes je kostel je místem pro hudební večery v Donátu, kvůli jeho vynikajícím akustickým rysům a kvůli jeho dlouhé nepřítomnosti sakrální funkce.

Donat ZadarZadarská katedrála sv. Stošije nebo Anastasie je třílodní románská budova. Je také největším kostelem v Dalmácii.

Byl postaven ve dvou příležitostech, ve 12. a 13. století, se zachovalými staršími 9. a 11. stoletím, které vyrostly na místě raně křesťanské baziliky. Počátky stavby katedrály v Zadaru se datují do dalekosáhlé historie ve 4. nebo 5. století.

Sarkofág se sílami sv. Stošije vytvořil biskup Zadar Donat. Uchovává se v katedrále na oltáři v severní apsidě nebo v levém trávníku kostela. V listopadu 1202 město Zadar, po obléhání, dobylo a zničilo Benátčany pomocí Knights IV. křižácké vojsko, když katedrála byla vážně poškozena. Rekonstrukce katedrály trvala v průběhu 13. století a po dokončení jeho restaurování byla 27. května 1285 opět věnována arcibiskupem Lovrem Periandarem.Archeologické muzeum v Zadaru bylo založeno v roce 1832 jako druhé nejstarší muzeum v Chorvatsku a jedno z nejstarších v této části Evropy. Jsme hrdí na opravdu bohatou sbírku exponátů a vyzýváme všechny milovníky historie a kultury, aby nás navštívili.V Archeologickém muzeu jsme vystavovali předměty z římských dob a různé prehistorické materiály z období paleolitických, neolitických a metalických období, stejně jako archeologické nálezy z času na čas 7. a 12. století, z nichž většina je spojena s hmotným a duchovním dědictvím Chorvatů.

Arheološki muzej Zadar što vidjeti what to visit seeMuzeum iluze Zadar Pokud jste přišli do Zadaru, na letní dovolenou nebo při jiné příležitosti, máte navíc čas a chcete vidět město - pak určitě navštivte Muzeum iluzí.

Tato poněkud neobvyklá turistická nabídka pro město jako Zadar je pro mě velice zajímavá. Když se podíváte na všechny starožitnosti města, nebo alespoň na většinu z nich, Illusion Museum osvěží vaše zkušenosti a hodí vás do nové dimenze.Náměstí Five Wells je jedno z míst, které jistě navštívíte. Nachází se v přední části kapitánské věže a městské zdi. V minulosti (až do 16. století) byla hluboká defenzivní nádoba a dnes je "zdobená" starými studny, kde má náměstí své jméno.

Pet Bunara ZadarCo je třeba navštívit v Zadaru a jeho okolíŠibenická katedrála - Katedrála Šibenik byla kvůli svým výjimečným hodnotám zařazena do Seznamu světového dědictví UNESCO v roce 2000. Katedrála byla postavena na jižní straně centrálního starého náměstí, na místě románského kostela sv. James. Stavba se brzy skončila, ještě víc - trvalo přes sto let. Katedrála v Šibeniku je jistě nejdůležitějším architektonickým úspěchem období mezi 15. a 16. stoletím na území Chorvatska. Je to zvláštní pro mnoho věcí a dnes je symbolem tohoto města.

Myšlenka na výstavbu velkého katedrálního chrámu pochází z roku 1298. V té době získala Šibenik své vlastní biskupství a titul města. Tímto způsobem potřeba katedrály přišla s přirozenou sekvencí, která se odehrála ve většině ostatních měst.Šibenska katedralaNárodní park Krka (Skradin), proslulý svými velkolepými vodopády, se nachází v blízkosti Skradin v okrese Šibenik-Knin. Druhý nejnavštěvovanější národní park v Chorvatsku nabízí turistům četné hodnoty, od extrémně zachované přírody a krásné krajiny až po kulturní památky a aktivní dovolenou. Pokud jste milovníky přírody nebo chcete prozkoumat kulturu místního obyvatelstva, NP Krka je pro vás ideální destinací. Jednou z nejdůležitějších věcí, které lidé často zapomínají, je krásné město Skradin, s nímž začíná téměř každá cesta do NP Krka. S méně než 500 obyvateli nabízí Skradin historii a kulturní dědictví, které mohou vidět mnohé větší města. Ze Skradinu je několik námořních linek, které přímo vedou k vodopádům, a doprava je zahrnuta v ceně jízdenky. Za méně než půl hodiny jízdy si můžete vychutnat nádhernou řeku Krka a také si můžete prohlédnout malý volejbal. Pokud máte dobrodružného ducha, můžete přijít na NP Krka na turistické nebo cyklistické stezce. Doporučuje se, abyste navštívili park co nejdříve, abyste si mohli užít lesa vodopádů a krásné přírody.

KrkaDalmatinská etnická obec Šibenik je jedinečnou atrakcí chorvatské turistické nabídky. Tento vyzdobený prostor se všemi jeho zařízeními se nachází v centru letoviska Solaris Beach Resort v Šibeniku. Solaris Beach Resort v Šibeniku vybudoval a otevřel pro své hosty opravdu zvláštní atmosféru. Zde si můžete vychutnat tradiční detaily dalmatské vesnice tak, jak se kdysi zdálo. Kamenná vesnice byla postavena na místě bývalé dalmatské obce a dnes je plně přizpůsobena turistům a patří mezi nejvýznamnější turistické atrakce Šibeniku.

Etno selo SolarisPřírodní park Vransko je v roce 1999 vyhlášen parkem a pokrývá 57 kilometrů čtverečních. Vranské jezero je největší přírodní jezero v Chorvatsku a bylo vytvořeno jako krasové pole plné vody. Jezero je kryptoresprese, což znamená, že povrch je nad hladinou moře, zatímco dno je pod hladinou moře. Vzhledem k míchání sladké a slané vody je v jezeře přítomna také směs ryb. Kvůli lidské činnosti existují pouze dva typy autochtonních druhů: děti z úhoře a říčky a dalších 15 druhů je zavedeno pro chov nebo náhodou. Tam jsou také som, kapr, babuška, cipal, lubin a další druhy.Vodice i okolica što posjetitiNacionalni Park Kornati proglašen je 1980. godine, kada je i stavljen pod zaštitu. Ukupna površina ovog parka iznosi oko 220 četvornih kilometara, i sastavljen je od većih i manjih otoka, te hridi koje izranjaju iz plavetnila Jadranskog mora. Od ukupne površine Kornata, samo ¼ zauzima kopno. Ostatak Nacionalnog Parka sačinjava more i živi svijet koji u njemu obitava.

Naizgled pusto mjesto, no Kornati su bogati u svakom smislu riječi. Zapravo Nacionalni Park Kornati čini veći dio istoimene grupe otoka u Jadranskom moru. Kornati se nalaze u hrvatskom dijelu Jadrana u srednjoj Dalmaciji. Ako ste se zagledali u kartu hrvatskog otočja, Kornate možete pronaći ako pogledate zapadno od Šibenika.

Nacionalni park KornatiNárodní park Paklenica Podle svého prohlášení je Národní park Paklenica druhým v Chorvatsku. To bylo prohlášeno za národní park od roku 1949, nebo přesněji, 19. října 1949. Paklenica byla prohlášena za park a několik měsíců po Národním parku Plitvických jezer.

Nejvyššími vrcholy parku jsou: Vaganski vrh (nadmořská výška 1757 metrů) a vrchol vrcholu (nadmořská výška 1753 metrů).

Pláže Zadar a jeho okolíPláž Kolovare je městská pláž a rozkládá se po stejné ulici v Zadaru. Kvůli bohaté historii města a skutečnosti, že pláž je v centru města, vedle starého jádra města se nachází mnoho starých budov kolem pláže. Na severní straně má tato pláž staré hradby, ale na jih je pláž zasazena do přírodního prostředí a malý les, který připomíná keř. Nedaleko této pláže je malá pláž Karma mezi bary Popaj a Portos a pokud budete pokračovat přes promenádu Arbana po dobu 10 minut, přijdete do Podbrig Arbanasi a Punta Bajlo.

Kolovare Zadar plažaPortus Beach Club se nachází v přístavu D-marin, který je největším marinou v Jaderském moři a nachází se mezi Bibinje a Sukošan. Pláž byla restrukturalizována v roce 2016 a hodnota investice činila 6,5 milionu EUR na pláž a celkově 25 milionů EUR investovala skupina Doğuş do Marina.

Nejkrásnější pláže v okolí ZadaruPřírodní park Telašćica V hluboké zátoce na jihu ostrova leží záliv Telašćica. Telascica se nachází ve stejném názvu přírodního parku. Celá tato oblast je obklopena přírodními zátokami a krásnými plážemi. Telascica na jedné straně nese již zmíněné pláže, zatímco na druhém konci je uzavřena strmými útesy, pokrytými svěží vegetací.Veli Žal je další pláž na ostrově Dugi otok. Jedná se o oblázkovou pláž před ostrovem Mežanj. Pláž se nachází na neobývané části města Dugi Otok a má výhled na otevřené moře. Pokud jedete do Velí Žal, stačí po dobře značené asfaltové cestě a po krátké procházce jste na pláži po dobu 5 minut.

Veli žal Zadar what to visit

Jeskyně Brbišćica Dugi Otok Na západní straně Dugi otoku se objevuje přírodní jev Brbišćice a jeho krásná oblázková pláž. Celá tato oblast byla postavena z karbonátových skal, které se datovaly zhruba před sto miliony let.Od Ugljan (denní trajektový trajekt ze Zadaru) Ve městě Preko na ostrově Ugljan najdete mnoho pláží a pláží vhodných pro všechny věkové kategorie. Hlavní pláž v místě je pláž Jaz, která má také modrou vlajku pro svou čistotu moře a obsah v blízkosti pláže.

Preko ugljan Zadar

Pláž Bilotinjak Privlaka Nin Přírodní písčitá pláž - Bilotinjak - leží mezi Privlakou a Zaton. Je umístěn v kanálu Zadar, skrytý od obydlených míst a je skutečnou přírodou oázou pro všechny milovníky takového prostředí. Moře je také mělké na pobřeží a pláž je vhodná pro celodenní výlety s rodinou nebo páry.

Bilotinjak Privlaka

Sakarun je písečná pláž asi 800 metrů dlouhá. Nachází se na severozápadní straně města Dugi otok a s výhledem na jižní Jadranské moře Vás okouzlí všichni hosté, kteří chtějí nezapomenutelné chvíle ve skutečném přírodním prostředí. Přestože pláž je mělká, až po několika metrech hloubky dosahuje v průměru 10 metrů. Zvláštnost této pláže a barvy moře, které jí voní, dávají jemný písek, zatímco na břehu je tlustší oblázky, tzv. Kamenné oblázky. Pláž je obklopena borovým lesem, který dává svým hostům přirozený stín. Na pláži Sakarun najdete tři stravovací zařízení s možností výběru jídel a nápojů. Kromě přírodního stínu, pokud ji potřebujete, si můžete volně pronajmout slunečníky vyrobené z plátna, které dokonale zapadají do přirozeného prostředí pláže.

SakarunPláž Kraljičina Nin Pokud jedete z Ninu na ostrov Vir, napravo máte malou vesnici, která skrývá tuto krásnou písečnou pláž. Pláž Kraljičina se nachází za malou vozovkou na ulici Put Škril a navzdory tomu, že je v letovisku, tato pláž stále nabízí naprosto přirozenou atmosféru. Moře je mělké, velmi vhodné pro dětské hry, hraní piktogramů nebo jiné vodní sporty. Vedle pláže se nachází restaurace s nabídkou na pláži. Hosté jsou pod slunečníky ukrytý, ale pokud jste na pláži, dejte si s sebou slunění. Pláž nemá přirozený stín, takže je dobré mít svůj deštník. Nedaleko se nachází krásná pláž Ninska Laguna.

Pláž Beritnica se nachází na ostrově Pag, jižně od malé vesnice Metajna. Je to zvláštní přirozeně složité horniny v mělké vodě, skvělé pro fotografie nebo prostě obdiv z břehu. U Beritnice si odpočinete s krásnou třírokovou scénou. Ti málo kvalifikovaní mohou vylézt na jednu z nich a zapamatovat si nezapomenutelné chvíle z letní dovolené. Pláž je jinak obklopena skalnatou krajinou, s menší oblázkovou pláží. Neexistuje žádný přírodní stín, stejně jako žádná kavárna (nejblíže k pláži Ručica).

Beritnica PagPláž Slanica je hlavní pláž na ostrově Murter. Nachází se na jižní straně ostrova, v blízkosti hotelu Colentum. Jedná se o písečnou pláž a mnoho z nich má nárok na nejkrásnější pláž v oblasti. Vzhledem k plytké vodě, která se vrhá na pláž, je vhodná pro děti a lidi, kteří si stejně nekoupí ani neplavou. Také pláž je skvělou volbou pro ty, kteří milují sportovní aktivity ve vodě, takže bude dobré hrát si picigines, volejbal a podobné aktivity, které jsou specifické pro naše moře.

Slanica MurterOkolí města ZadaruBiograd na moru a Vodice jsou 30 km nebo 60 km jižně od Zadaru a jsou krásnými turistickými městy, které stojí za návštěvu. Vyznačují se svými krásnými plážemi a bohatou turistickou nabídkou.
Privatni smještaj direktno od vlasnika na www.SMJESTAJ.com.hr/trazi
Prati nas na facebooku za više članaka o Hrvatskoj. Podijeli ovaj članak klikom na gumbe desno. Hvala
  Upgrade this article

Bio si na ovom mjestu? Podijeli s nama svoja iskustva ili fotografije.
Napiši svoju verziju članka. Nagrađujemo vlasnike apartmana.

Pišete kao gost. Registrirajte se ili prijavite i potpišite vaš tekst sa vašim imenom ili nickom i zadržite opciju editiranja unosa u bilo koje vrijeme.
Ako ste vlasnik apartmana koji je oglašen na rezerviraj.hr, link prema vašem oglasu će biti ispod teksta koji unosite kao nagrada za vaš trud.
Gost
odaberi sliku sa računala