St. Duje ve Splitu - Co navštívit ve Splitu Chorvatsko

# St. Duje ve Splitu - Co navštívit ve Splitu Chorvatsko

Srednja dalmacija

Split

Pošalji svoj sadržaj

Komentář nebo Upgrade this article, napsat nový. Registrace není nutná
článek
Pozice
Split
17.08.2017. 08:49 dodajeIvan

Jednou z nejvýznamnějších památek Splitu je jistě katedrála sv. Duje. Říká se, že se jedná o nejstarší katedrálu na světě, takže se pokusíme popsat to co nejpodrobněji.
Katedrála ve Splitu je zasvěcena Nanebevzetí Panny Marie. Je znám jako katedrála sv. Dujma a Sv. Duje. Katedrála ve Splitu se nachází v komplexu Diokleciánova paláce Peristyle a původně byla Imperial mauzoleum. První budova byla postavena na počátku 4. století a později byla v katedrále zrekonstruována. To je věřil, že tato katedrála je nejstarší katedrála na světě.

Katedrála není koncipována na samém počátku. V budově dnešní katedrály, která byla postavena ve 4. století, bylo umístěno mauzoleum římského císaře Diokleciána. V předvečer císařovy smrti, v 63. ediktu Milána, dostali křesťané svobodu vyznání víry, takže byli v Saloně. Salona byla v té době správním centrem provincie Dalmácie, kde byla postavena bazilika nad hroby křesťanských mučedníků, které se staly poutním místem a kultem svatých. V 7. století, Avars a Slované havarovali Salon. Přeživší obyvatelé uprchli na ostrovy, z nichž po nějaké době přišli někteří z nich na pevninu a usadili se v opuštěném císařském paláci. Časem přeměnili císařské mauzoleum na křesťanskou církev, odstranili pohanské modly a sarkofág, ve kterém auto odpočívá. Z zničených bazilik v Saloně byly poslány kosti posvátných mučedníků, které Dioklecián nechal vykonat: Dujma, první biskup Salona, ​​a Anastasia, dělníci, kteří byli uloženi v císařově mauzoleum věnované metropoli.Dnes máme písemné záznamy - odevzdané zachované ve Splitské kronice Tomáše arciděkana ze 13. století, ve kterém napsal, že první arcibiskup ve Splitu byl Ivan Ravenjanin v 7. století. Ivan Ravenjanin organizoval a editoval Splitskou církev.

Uznání katedrály ve SplituMůžeme rozeznat katedrálu Splitu u dřevěných dveří, které v roce 1214 vyrobila domácí žena Andrija Buvina. Vyřezal 28 scén Ježíšova života v ořechovém lese. Dveře jsou dobře zachované, s výjimkou dolních končetin, které jsou kolemjdoucími poškozeny. Buvina je vstupní branou k raritám v evropském uměleckém dědictví, zejména proto, že bronzové románské dveře jsou mnohem větší než dřevěné dveře stejného období.

Předpokládá se, že zvonice katedrály byla postavena ve 13. století. Tato teorie jde ruku v ruce s několika historickými záznamy, zejména 1257. výročí zmínky o Kolafis (Golubica), vdově po rozděleném knížete Ivanovi Krčkovi, jako dárce zvonice. Místní tradice jí dala její uznání a pozvedla kazatelnu v katedrále.

Nejstarší světová katedrála se nachází ve SplituKdyž píšeme nebo hovoříme o křesťanství v Chorvatech, je tu alespoň jedna ironie. Mnozí to nevědí, tak si to vysvětlme. Konkrétně skutečnost, že katedrála ve Splitu a nejstarší katedrála na světě jsou velmi zajímavé. Nebylo by to tak divné, že tato katedrála není v Diokleciánově paláci, tedy v císařském paláci, který byl kdysi jedním z nejvíce pronásledujících křesťanů.

Bohaté historické a kulturní dědictvíKatedrála ve Splitu byla postavena ve čtvrtém století jako mauzoleum římského císaře Diokleciána. Katedrála sv. Duje je známá svými dřevěnými dveřmi, které v roce 1214 vyrobil rodák Andrija Buvina. Ve věnce dvaceti čtyř příběhů o životě Ježíše, Dveře jsou velmi dobře zachované, s výjimkou spodní části, která byla časem poškozena kolemjdoucími průchodem dveřmi. Domovní zvonky jsou raritou v evropském uměleckém dědictví, protože vzácné dveře jsou vyrobeny ze dřeva a byly dodnes zachovány. Katedrála je také pozoruhodná jeho vysokou a krásnou zvonicí, kombinace románské a gotické architektury, jehož stavba začala ve 13. století.Zvláště zajímavé jsou dva medailony se stuhami, kde archeologové a splitská tradice rozpoznávají portréty císaře Diokleciána a jeho manželky Priscilly. Zajímavé je, že stavba kupole je zdiva cihlovým uspořádáním cihel v dolním a kruhovém uspořádání v horní třetině. Kopule svítila třpytivou mozaikou, stejně jako ta ve Vestibulu.

Vlevo od vchodu do katedrály je kazatelna šestnáctého století ze 13. století. Byl postaven z drahocenného zeleného porfyru, kdysi zcela zlaceného. Pravý boční oltář byl zasvěcen Salonskému biskupovi a mučedníkovi sv.

Zvláště krásný centrální reliéf na sarkofágu se znázorněním požehnání Krista. Umělecké dílo, sochař Dalmatinac, ukazuje, že Kristus je stále více pohodlnější. Hlavní oltář byl postaven někdy mezi 1685 a 1689. V severním výklenku je oltář vyrobený benátským sochařem Morlaiterem v roce 1767, ve kterém od roku 1770 leží moc sv. Duje z Boninova oltáře. Nejvýznamnějším dílem v barokním pohřebišti katedrály byla dřevěná lavičková základna, která původně stála před hlavním oltářem, vyřezávaná iv první polovině 13. století.

Zajímavosti o katedrále ve SplituPod mauzoleum v katedrále je krypta zasvěcená sv. Lucii, panně a křesťanskému mučedníkovi. V dnešní katedrále se nachází evangelista sv. Dujma z druhé poloviny šestého století. Toto je nejstarší rukopis psaný na pergamenech zachovaných na půdě Chorvatska. Návštěvníci katedrály se mohou podívat na historické detaily z doby vlády císaře Diokleciána.

Mezi hodnotami pokladnice patří vzácné archivní dokumenty, středověké kódy (Historia Salonitana), četné památky, stříbrný oltář oltáře. Dujma z první poloviny 14. století. Z kostela nad Železnou branou je také přemýšlivý koberec, keramika a zázračná ikona Panny Marie zvonice.

Kromě úplného bohatství historických záznamů, kulturního dědictví a ochrany katedrály ve Splitu, článek publikovaný na portálu CNN bude zveřejněn, včetně článku "20 nejkrásnějších míst Chorvatska". Duje. Velký počet turistů navštíví tento slavný kostel každý rok, obdivovat umělecká díla a historické budovy kolem katedrály sám.

Prati nas na facebooku za više članaka o Hrvatskoj. Podijeli ovaj članak klikom na gumbe desno. Hvala
  Upgrade this article

Bio si na ovom mjestu? Podijeli s nama svoja iskustva ili fotografije.
Napiši svoju verziju članka. Nagrađujemo vlasnike apartmana.

Pišete kao gost. Registrirajte se ili prijavite i potpišite vaš tekst sa vašim imenom ili nickom i zadržite opciju editiranja unosa u bilo koje vrijeme.
Ako ste vlasnik apartmana koji je oglašen na rezerviraj.hr, link prema vašem oglasu će biti ispod teksta koji unosite kao nagrada za vaš trud.
Gost
odaberi sliku sa računala