Národní parky nedaleko Zadaru Chorvatsko

# Národní parky nedaleko Zadaru Chorvatsko

Sjeverna dalmacija

Zadar

Pošalji svoj sadržaj

Komentář nebo Upgrade this article, napsat nový. Registrace není nutná

Pokud jste v Zadaru nebo jeho okolí, jste v oblasti přírodních krás, mezi nimiž jsou i 3 národní parky v blízkosti a několik přírodních parků. Kornati, Krka a Paklenica jsou 3 různorodé parky. Kornati s 89 ostrovy a ostrůvky Krka s vodopády a pohořím Paklenica poskytují neuvěřitelnou rozmanitost v tak malém prostoru, takže je obtížné odlišit jednu z nich od seznamu návštěv.

Národní park Kornati (30 km od Zadaru)Je to zdánlivě pusté místo, ale Kornati jsou bohatí v každém smyslu slova. Národní park Kornati tvoří velkou část ostrovní skupiny ostrovů v Jaderském moři. Kornati se nachází v chorvatské části Jadranu ve střední Dalmácii. Pokud se díváte na mapu chorvatského ostrova, najdete Kornati, pokud se podíváte na západ od Šibeniku.

Národní park Kornati byl vyhlášen v roce 1980, kdy byl chráněn. Celková plocha tohoto parku je asi 220 km2 a skládá se z větších a menších ostrovů a skal, které se vynořují z modrého moře Jaderského moře. Z celkové rozlohy Kornati je obsazeno pouze ¼ pevniny. Zbytek národního parku je moře a živý svět, který tam žije. Jsou asi 20 km od Zadaru. Pokud chcete navštívit Národní park Kornati ze Zadaru, můžete si každý den zakoupit vstupenky na organizované výlety v mnoha zadarských agenturách, a to i na ulicích.

Více o národním parku Kornati

Kornati u ZadaruZadar national parks

Od Zadaru do národního parku Kornati

Národní park PaklenicaPo jeho vyhlášení je Nacional Paklenica Paklenica druhou v Chorvatsku. Od roku 1949 byl prohlášen národním parkem, přesněji 19. října 1949. Paklenica byla vyhlášena parkem a několik měsíců po Národním parku Plitvická jezera.

Je zajímavé poznamenat, že Paklenica byla poprvé vyhlášena Národním parkem v roce 1929, ale podle tehdejších zákonů by mělo být toto prohlášení každoročně přezkoumáváno - což ještě nebylo učiněno, a po léta Paklenica byla bez statutu Národního parku.

7. července 2017 byl Národní park Paklenica také zařazen na seznam světového dědictví UNESCO v Evropě, jako součást společného dědictví 13 zemí s názvem "Bukové lesy v Karpatech a dalších oblastech Evropy". Vrcholky parku jsou: Vaganski vrh (nadmořská výška 1757 metrů) a vrchol Svaté hory (nadmořská výška 1753 metrů).

Přečtěte si více o NP Paklenica

 

Pakelnica pored Zadra

Zadarská oblast je národní parkNárodní park Krka (30 km od Zadaru)Národní park Krka, známý svými nádhernými vodopády, se nachází v blízkosti Skradinu na Šibenicko-kninské župě. Druhý nejnavštěvovanější národní park v Chorvatsku nabízí turistům řadu hodnot, od extrémně zachovalé přírody a krásných krajin až po kulturní památky a aktivní dovolenou. Pokud jste milovník přírody nebo chcete prozkoumat kulturu místního obyvatelstva, NP Krka je pro vás ideální destinací.

Park se rozkládá na ploše 109 km² řeky Krky a dolního toku řeky Čikoly a délka řeky Krky je 72,5 km, což je v Chorvatsku 22 km dlouhá řeka. Jeho vodopády mají celkem 225 metrů.

Jednou z nejdůležitějších věcí, na které lidé často zapomínají, je krásné město Skradin, s nímž začíná téměř každý výlet do NP Krka. S méně než 500 obyvateli nabízí Skradin historii a kulturní dědictví, které by mohlo přilákat mnoho větších měst.

Je to asi 1 hodinu jízdy od Zadaru, asi 30 km. V parapetu každou půlhodinu od Skradinu jezdí lodí ke vchodu do národního parku.

Více o NP Krka

Krka nacionalni park ZadarNational Park near Zadar 

Přírodní park Vranské jezeroPřírodní park Vransko Lake je 20 kilogramů jižně od Zadaru, v blízkosti Biogradu a Pakoštane byl vyhlášen parkem v roce 1999. Zahrnuje 57 kilometrů čtverečních kilometrů. Vranské jezero je největší přírodní jezero v Chorvatsku a vzniklo jako krasové pole plné vody. Jezero je cryptodepression, což znamená, že povrch je nad hladinou moře, zatímco dno je pod hladinou moře. Jezero má hloubku 2 až 5 metrů, a protože se nachází v blízkosti moře, podzemní vodní cesta proniká jezerem a činí ji slabě slanou. Jezero shromažďuje mnoho srážek vod a vody z okolních řek.

Jezero je stanovištěm bažinatých druhů bylin, které tvoří asi jednu třetinu z 148 druhů rostlin žijících v parku. Tam jsou také jehličnaté lesy, jako jsou borovice lesní Aleppo, které jsou vysazeny v jižní části jezera. V severní části parku jsou dubové a černé dubové lesy.

Pročitajte više o Vranskom jezeru

Vransko jezero pored Zadra

 


Přírodní park TelašćicaPřírodní park Telašćica je oblast bohatá na rozmanitosti, nebo lépe psát rozpory. Nachází se na ostrově Dugi otok, takže máme parkovací plochu na jedné straně, kterou popisujeme jako klidnou a klidnou pobřežní oblast s krásnými plážemi, zatímco druhá strana parku (a samotný ostrov) je popsána divokými strmými útesy a kameny, které ji činí nepřístupnou. a těžko dobýt.

Zajímavostí je, že v jihovýchodní části Dugi otok je největším a nejbezpečnějším přírodním přístavem na Jadranu.

Više o Telašćica

Šime Bugarija
is owner of an apartment >
Prati nas na facebooku za više članaka o Hrvatskoj. Podijeli ovaj članak klikom na gumbe desno. Hvala
  Upgrade this article

Bio si na ovom mjestu? Podijeli s nama svoja iskustva ili fotografije.
Napiši svoju verziju članka. Nagrađujemo vlasnike apartmana.

Pišete kao gost. Registrirajte se ili prijavite i potpišite vaš tekst sa vašim imenom ili nickom i zadržite opciju editiranja unosa u bilo koje vrijeme.
Ako ste vlasnik apartmana koji je oglašen na rezerviraj.hr, link prema vašem oglasu će biti ispod teksta koji unosite kao nagrada za vaš trud.
Gost
odaberi sliku sa računala