Přírodní muzeum v Dubrovníku

# Přírodní muzeum v Dubrovníku

Južna dalmacija

Dubrovnik

Pošalji svoj sadržaj

Komentář nebo Upgrade this article, napsat nový. Registrace není nutná

Příběh o vytvoření přírodovědného muzea v Dubrovníku začíná neúnavným úsilím prezidenta Obchodní a řemeslné komory v Dubrovníku, farmaceuta a přírodovědce Antuna Dropce. Všechno se to stalo ve druhé polovině 19. století, kdy byly podniknuty kroky ke sběru materiálů potřebných k vybavení technických a přírodovědných úřadů, což bylo předpokladem pro zřízení technické školy.

Antun Drobac s pomocí svých spoluobčanů a místních institucí intenzivně pracoval na shromažďování soukromé a přírodní historie a kulturně-historické sbírky Obchodní a řemeslné komory, která se skládala hlavně z minerálů. Prostřednictvím práce a sběru bylo shromážděno více položek, než bylo potřeba, ale vídeňská vláda žádost o zřízení školy zamítla. Drobac neváhal, ale přišel s myšlenkou na založení místního muzea. Muzeum Museo Patrio bylo založeno v roce 1872 a následující rok bylo slavnostně otevřeno ve velkém sále Městského paláce. Po Dropcově smrti (1882) byl amatérským přírodovědcem, sběratelem a přípravcem Baldo Kosic zvolen vedoucím muzea. Během jeho práce a úsilí, studium dubrovnické fauny vzkvétalo. Během tohoto období byly shromážděny téměř kompletní sbírky ptáků, ryb, obojživelníků, plazů a savců z oblasti Dubrovníku.

Po Kosicově smrti, vzhledem k tomu, že bylo shromážděno velké množství předmětů, bylo zapotřebí nového prostoru. V roce 1932 bylo muzeum přemístěno do nově zrekonstruovaných prostor prvního patra pevnosti sv. Jana, kdy bylo jeho jméno změněno na „Dubrovnické muzeum“. Poté jsou rozděleny do zvláštních oddělení: přírodní historie, kulturně-historické, archeologické, etnografické a námořní sbírky. Poté, co muzeum v roce 1950 přijalo další výstavy, obsadilo oddělení přírodopisu celé první patro pevnosti sv. Jana.

V roce 1952 bylo rozhodnuto o přemístění oddělení přírodní historie do paláce Crijević-Pucić. Oddělení pak vyroste v Muzeum přírodní historie. Díky intenzivnímu sběru nového materiálu, včetně výroby dioramů, byl prostor v té době vzácný a v roce 1957 se muzeum sloučilo s Biologickým ústavem JAZU do kulturní a vzdělávací instituce, a tak se přestěhovalo do budovy bývalého benediktinského kláštera v Lokrum, kde byl slavnostně otevřen v roce 1962 pro návštěvníky.

Zemětřesení, ke kterému došlo v roce 1979, poškodilo budovu kláštera do té míry, že muzeum uzavřelo. Sbírka byla uložena v pevnosti St. John. Krátce nato bylo muzeum ponecháno bez profesionálního personálu. Teprve začátkem roku 2009 bylo obnoveno dubrovnické přírodní muzeum, když bylo slavnostně otevřeno v androvickém paláci v březnu téhož roku.

Muzeum se může pochlubit jedinečnými exponáty a různými exponáty. Mezi exponáty můžete poznat všechny druhy zvířat, které obvykle žijí v oblasti Dubrovníku. Je to skvělé místo, kde strávit odpoledne.

Privatni smještaj direktno od vlasnika na www.SMJESTAJ.com.hr/trazi
Prati nas na facebooku za više članaka o Hrvatskoj. Podijeli ovaj članak klikom na gumbe desno. Hvala
  Upgrade this article

Bio si na ovom mjestu? Podijeli s nama svoja iskustva ili fotografije.
Napiši svoju verziju članka. Nagrađujemo vlasnike apartmana.

Pišete kao gost. Registrirajte se ili prijavite i potpišite vaš tekst sa vašim imenom ili nickom i zadržite opciju editiranja unosa u bilo koje vrijeme.
Ako ste vlasnik apartmana koji je oglašen na rezerviraj.hr, link prema vašem oglasu će biti ispod teksta koji unosite kao nagrada za vaš trud.
Gost
odaberi sliku sa računala