Městské muzeum v Záhřebu

# Městské muzeum v Záhřebu

Središnja Hrvatska

Zagreb

Pošalji svoj sadržaj

Komentář nebo Upgrade this article, napsat nový. Registrace není nutná

Městské muzeum v Záhřebu bylo založeno v roce 1907 rozhodnutím městské rady. Dnes je muzeum obecnou kulturní a historickou institucí, která se systematicky zabývá sběrem a zpracováním předmětů z minulosti města.

Za založení muzea byla nejvíce zodpovědná asociace „Bratři chorvatského draka“. Muzeum sídlí v zrekonstruovaném monumentálním komplexu bývalého klarického kláštera z roku 1650. Nachází se v Záhřebu v Horním Městě. Muzeum se zabývá různými tématy (kultura, umění, ekonomie a politika) s důrazem na vazby na samotné město. Historie sahá až do moderní doby. Dnešní muzejní fondy se skládají z až 75 000 položek, které jsou uspořádány do sbírek.

V roce 1997 muzeum otevřelo pouze svoji šestou stálou expozici, která vystavuje poprvé ve zrekonstruovaném a vhodném prostoru.

Stálá expozice je koncipována na základě předmětů, které muzeum vlastní. Objekty se vztahují k jejich dřívějšímu časovému rámci, čímž zdůrazňují moderní přístup a zároveň vytvářejí a vizualizují sociální vývoj ve městě. Spojením chronologického a tematického přístupu a použitím moderních museografických a technologických principů se muzeum stalo přístupným pro dnešní (moderní) návštěvníky.

Stálá expozice muzea zobrazuje město ve všech jeho aspektech. V areálu je vidět politická, církevní, historická a ekonomická historie Záhřebu. Různé motivy a exponáty dávají muzeu zvláštní kouzlo. Speciálně navržené výstavy, které jsou uspořádány se zvláštním tematickým sledem, přibližují návštěvníkům zajímavé věci bohatého záhřebského života.

Zvláštností některých témat je navržen tak, aby zobrazoval obraz města, který historicky dokumentuje charakteristická témata a události, které ukazují, jak se město vyvíjelo.

Záhřeb v muzeu:

Muzeí muzeí podrobně ukazují vývoj a roli města v minulosti:

Můžeme rozeznat některé zajímavé věci, například legendu o původu názvu Záhřeb, ilustrovanou korunou studní ze záhřebského zdroje.

Život ve středověkém Gradci a zvláštní okupace města z tohoto období.

Portál staré Záhřebské katedrály, která je dodnes rozpoznatelným symbolem církevního města.

Kostel sv. Značka, která hovoří o bohaté barokní atmosféře jejího bývalého interiéru a jeho spojení s cechovým životem řemeslníka Gradce.

Cechovní odznaky (předměty jako vlajky, truhly, talíře, dětské papíry a dokumenty), které charakterizují život Gradec a Kaptol od 17. do 19. století.

V prvním patře muzea jsou zobrazeny podrobnosti o klášteře a jejich klášteru. Model ukazuje situaci z poloviny 17. století, tj. Představuje celý architektonický a městský komplex (klášter Ubohé Kláry, Popovská věž, sýpka a Nova, později nazývaná Opatijská brána). Na stejném místě jsou vystaveny a nalezeny bohaté nálezy na úpatí kláštera při archeologických vykopávkách. Mluví o kultuře života a bydlení Panny Marie ze Saint Clare.

V muzeu byl pečlivě zrekonstruován život velikánů na příkladu slavných rodin Oršićů a Rauchů. Pokud navštívíte muzeum, uvidíte, jak vypadal komerční život v příměstském městě na přelomu 18. a 19. století. Můžete vidět podrobnosti z doby chorvatského národního obrození v Záhřebu.

Muzeum se může pochlubit rekonstruovanými obchody v Ilici a od té doby speciálně navrženou atmosférou každodenního života.

A bohatý divadelní život města je kultivován v prostorách muzea. Uvidíte objekty související s plodným uměleckým dílem opery primadonka Milka Trnina. Pro ty, kteří to neznají, představoval na přelomu století Chorvatsko ve světě, od Bayreuthu a Mnichova až po Londýn a New York.

O prudkém urbanistickém rozvoji Záhřebu svědčí památky z pohřebiště Jurjevsko a některé další zajímavé objevy z 19. století.

Muzeum představuje vynález Záhřebského slavoljubu Penkala. Již podle příjmení můžete dojít k závěru, že získal celosvětovou slávu patentováním prvního mechanického pera v roce 1906. Pod tímto názvem (tužky) se dodnes používá mechanické pero.

Sbírka věnovaná městu Záhřeb:

Studovna chorvatského skladatele Ivana šlechtice Zajce

Jedna část dílny senátora a spisovatele Augusta Senoy

Bohaté umělecké dědictví nejvýznamnější německé herečky Tille Durieux (která našla útočiště v Záhřebu útěkem z Hitlera)

Dívka s ptákem od Marca Chagalla

Bohatá sbírka automatů na automatickou hudbu od hodinářství a sběratele Ivana Gerersdorfera

Sbírka starých obalů Dr. Ante Rodin

Prati nas na facebooku za više članaka o Hrvatskoj. Podijeli ovaj članak klikom na gumbe desno. Hvala
  Upgrade this article

Bio si na ovom mjestu? Podijeli s nama svoja iskustva ili fotografije.
Napiši svoju verziju članka. Nagrađujemo vlasnike apartmana.

Pišete kao gost. Registrirajte se ili prijavite i potpišite vaš tekst sa vašim imenom ili nickom i zadržite opciju editiranja unosa u bilo koje vrijeme.
Ako ste vlasnik apartmana koji je oglašen na rezerviraj.hr, link prema vašem oglasu će biti ispod teksta koji unosite kao nagrada za vaš trud.
Gost
odaberi sliku sa računala