Muzeum krapinských neandrtálců

# Muzeum krapinských neandrtálců

Središnja Hrvatska

Krapina

Pošalji svoj sadržaj

Komentář nebo Upgrade this article, napsat nový. Registrace není nutná

Pro mnohé je toto muzeum nejzajímavější v celém Chorvatsku. Nové muzeum krapinských neandrtálců se nachází v blízkosti světově proslulého místa krapinských neandrtálců "Hušnjakovo", s nímž je pro prohlídku jedinečný celek. Architektura muzea evokuje pravěké stanoviště, tj. Poloviční jeskyni. S objemem, proporcemi a fasádou dnešní budovy se architekt pokusil zvláštním způsobem reprodukovat bývalý vzhled dnešní demolované poloprasové jeskyně Krapina.

Celá budova je pečlivě ponořena do okolní krajiny. Budova muzea se nachází mezi dvěma kopci a je jedinou viditelnou fasádou lemovanou žlutým pískem Miocene. Stávající proud je směrován pod objekt (dřezy) a poté znovu pramení před muzeem, odkud byl nakreslen, takže jej návštěvníci musí při návštěvě muzea překonat. Šumění vody tohoto proudu představuje tok času a jeho průchod přes tok symbolicky znamená návrat a pohled do vzdálené minulosti.

Interiér muzea je postaven z betonu nebo umělého kamene s cílem dále posílit simulaci pravěkých stanovišť.

Skleněná skála je zvláště zajímavá jak pro starší, tak pro nejmladší hosty muzea. Projevuje se na něm film o každodenním životě člověka. Návštěvníci se tak mohou dozvědět o životě člověka sledováním filmu.

Stručná historie muzeaToto muzeum bylo poprvé otevřeno pro veřejnost v září 1971. Hospodářství muzea zpočátku obsahovalo geologickou, paleontologickou a archeologickou sbírku. Pojetí muzea v té době bylo založeno na sbírkách a prezentaci hornin a minerálů Hrvatska Zagorje, na vývoji života na Zemi a na rozvoji člověka, se zvláštním důrazem na neandrtálec Krapina.

Místo představovaly exponované neandertálské kostní odlitky, fosilní sbírku fauny a různé kamenné nástroje. Sbírka byla samozřejmě doplněna dokumentací každého objevu.

Ve svých počátcích bylo Muzeum evoluce nejprve součástí Fondu zlepšování lesů obce Krapina a později (v roce 1971) bylo převedeno do jurisdikce Záhřebské lesní ekonomiky. Příběh dostane další spiknutí v roce 1977, kdy byla založena organizace „Místo prehistorického člověka z Krapiny“, av roce 1988, kdy se muzeum stalo součástí Střediska pro kulturu, umění a informace v Krapině.

Teprve v roce 1993 se muzeum stalo majetkem Chorvatské republiky. Nové muzeum neandrtálců Krapina bylo postaveno 11 let a bylo otevřeno pro veřejnost dne 27. února 2010.

Co vidíte v muzeu?Muzeum je bohaté na exponáty a je obzvlášť příjemné pro nejmladší návštěvníky. V našem muzeu mohou děti vidět a dozvědět se zajímavé podrobnosti o fosiliích, které jsou staré téměř 2 miliardy let. Speciálně provedené rekonstrukce neandrtálců potěší zejména nejmladší i dotykové meteority.

Muzeum má také speciálně navržený vzdělávací program. Děti si mohou prohlédnout památky a dozvědět se mnoho zajímavých a cenných detailů z historie lidské rasy. Kromě toho vzdělávací materiály sledují vývoj a vlivy z vesmíru, které přímo ovlivnily náš vývoj a společnost, kterou dnes známe.

Prati nas na facebooku za više članaka o Hrvatskoj. Podijeli ovaj članak klikom na gumbe desno. Hvala
  Upgrade this article

Bio si na ovom mjestu? Podijeli s nama svoja iskustva ili fotografije.
Napiši svoju verziju članka. Nagrađujemo vlasnike apartmana.

Pišete kao gost. Registrirajte se ili prijavite i potpišite vaš tekst sa vašim imenom ili nickom i zadržite opciju editiranja unosa u bilo koje vrijeme.
Ako ste vlasnik apartmana koji je oglašen na rezerviraj.hr, link prema vašem oglasu će biti ispod teksta koji unosite kao nagrada za vaš trud.
Gost
odaberi sliku sa računala