Technické muzeum - Muzeum Nikola Tesly Záhřebu

# Technické muzeum - Muzeum Nikola Tesly Záhřebu

Središnja Hrvatska

Zagreb

Pošalji svoj sadržaj

Komentář nebo Upgrade this article, napsat nový. Registrace není nutná

Technické muzeum - Muzeum Nikola Tesly ZáhřebuTechnické muzeum Nikola Tesly v Záhřebu se nachází na severojižní dálnici. Je založen na existujících velkých vědecko-technických muzeích na světě, jak název napovídá - jako specializované muzeum technik. Muzeum nám ukazuje vývoj technických řešení, která člověk ve své historii vždy usiluje o překonání prostoru a času.

Myšlenka založení tohoto druhu muzea ve skutečnosti pochází z konce 19. století. Na Záhřeb tak na nějakou dobu existovalo řemeslné muzeum, přesněji - historie technického muzea v Záhřebu začala v roce 1954. Konkrétně bylo rozhodnuto o jejím založení a v roce 1959 využilo muzeum své prostory na Savské cestě 18.

Původcem a autorem celého příběhu o založení Technického muzea v Záhřebu byl univerzitní profesor Dr. Božo Težak. Později působil jako předseda rady muzea a realitní a první ředitel muzea byl Predrag Grdenić. Výstavu provedl architekt Emil Vičić a budovu navrhl Marijan Haberle.

Dne 5. června 2015 změnilo tehdejší Technické muzeum v Záhřebu na návrh starosty Záhřebu (Milan Bandic) na základě rozhodnutí zastupitelstva města Technické muzeum Nikola Tesly.

Co vidíte v technickém muzeu Nikola Tesly v Záhřebu? Předpokládáte, že díla tohoto světoznámého vynálezce jsou vystavena v muzeu. Můžete se blíže podívat na skutečné dílo Nikola Tesly, a tak z první ruky vidět a artikulovat obraz vynálezce během jeho největších objevů.

Oddělení technického muzea v ZáhřebuVýstavy v muzeu - první sekce Technického muzea poskytují vhled do témat: Transformace energie, doprava a těžba. Tato oddělení byla otevřena pro veřejnost v roce 1963 a poté byla otevřena sbírka Nafty z roku 1968, planetárium 1965, demonstrační kabinet Nikola Tesly v roce 1976, ministerstvo zemědělství v roce 1981, hasiči v roce 1992, Apisary 1994 a Muzea Zemljamjerstvo - katastr v roce 1994.

Oddělení transformace energie - Toto oddělení nám poskytuje realistický pohled na historický vývoj odborných řešení ve snaze transformovat méně hodnotné formy energie na lepší kvalitu a lidské potřeby mnohem užitečnější.

Oddělení dopravy - Tato část představuje vývoj dopravního zařízení ve vodě, zemi a ve vzduchu. Je to určitě zajímavé pro lidi všech věkových skupin. Potěší to i ty mladší, i ty starší.

Oddělení astronautiky s planetáriem - Oddělení astronautů vystavuje modely nejslavnější kosmické lodi. Zde vidíte rakety a orbitální stanice, které ukazují začátek vývoje astronautů.

Katedra geologie, těžby a ropy - kolekce těžby představuje vývoj technik těžby nerostných surovin. Také by toto oddělení mělo ukázat způsoby šlechtění a zpracování rudy. Obzvláště zajímavé pro návštěvníky je těžební model o celkové délce 300 m dlouhé důlní chodby, postavený pod budovou muzea.

Hasiči - V této sekci uvidíte speciální hasičské sbory, od hasičského vybavení až po speciálně vybavená vozidla. Předkládán je také vývoj hasicích technik se zvláštním důrazem na území Chorvatska.

Katedra zemědělství s apisary - Exponáty prezentované v této části jasně ukazují historický vývoj technických řešení pro různé kopací a orběcí stroje. Obzvláště zajímavá je výstava - skleněný úl včel nebo apisary u živých včel, jejichž život a dílo lze volně sledovat naživo.

Oddělení velkých chorvatských přírodních věd a technik - Oddělení dosud realizovalo výstavu Faust Vrancic a demonstrační kabinet Nikola Tesly. Plná ulička soch velikánů chorvatských přírodních věd a technik je jednou z největších částí tohoto oddělení na volném prostranství v muzeu.

Demonstrační kabinet Nikola Tesly - Stálá expozice Demonstrační kabinety o celkové rozloze 260 metrů čtverečních byla veřejnosti otevřena v roce 1976. Datum není náhodně vybráno, protože je také poznamenáno 120. výročí narození Tesly. Výstavy se konají v muzeálních dílnách. Stálá výstava byla přestavěna v roce 2006 a pod záštitou chorvatského parlamentu byl označen rok Nikola Tesly (2006).

Prati nas na facebooku za više članaka o Hrvatskoj. Podijeli ovaj članak klikom na gumbe desno. Hvala
  Upgrade this article

Bio si na ovom mjestu? Podijeli s nama svoja iskustva ili fotografije.
Napiši svoju verziju članka. Nagrađujemo vlasnike apartmana.

Pišete kao gost. Registrirajte se ili prijavite i potpišite vaš tekst sa vašim imenom ili nickom i zadržite opciju editiranja unosa u bilo koje vrijeme.
Ako ste vlasnik apartmana koji je oglašen na rezerviraj.hr, link prema vašem oglasu će biti ispod teksta koji unosite kao nagrada za vaš trud.
Gost
odaberi sliku sa računala